Mobilne poniedziałki: określanie celów w ramach platformy mobilnej

poniedziałek, 23 kwietnia 2012 | 15:25

Labels:

To pierwszy post w cyklu „Mobilne poniedziałki”. Przez kilka najbliższych miesięcy będziemy przedstawiać sprawdzone praktyki, które pomagają osiągać większe korzyści ze stron mobilnych. Będziemy też publikowali historie naszych wydawców, którzy niedawno przenieśli się na tę platformę.

*Źródła w języku angielskim

Jakiś czas temu ogłosiliśmy*, że sklep Android Play przekroczył liczbę 11 miliardów pobranych aplikacji. Konsumenci* coraz częściej korzystają z telefonów komórkowych, dlatego warto się zastanowić, jaka część treści, które czytają użytkownicy, została stworzona specjalnie na komórki. Kiedy przeniesiesz już swoją działalność do internetu mobilnego, korzyści są na wyciągnięcie ręki, jednak warto zastosować kilka wskazówek optymalizacyjnych. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak najlepiej skorzystać na treściach na telefony komórkowe. Zanim zaczniesz optymalizować swoje materiały, musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć w ramach platformy mobilnej.

Wyznaczenie celów jest ważne
Nie ma żelaznych zasad* dotyczących strategii reklam mobilnych, ale jeśli działalność w świecie urządzeń przenośnych ma być sukcesem, musisz jasno zdefiniować swoje cele biznesowe. Jeśli Twoja praca skupia się wyłącznie na rynku online, Twoje cele mogą dotyczyć wzrostu zaangażowania użytkowników lub zwiększenia liczby odwiedzin w witrynie. Jeśli Twoje treści są dostosowane do określonej lokalizacji (np. miasta), możesz dodać elementy lokalne do swojej oferty na telefony komórkowe. Ogólnie rzecz biorąc Twoje cele biznesowe powinny być dostosowane do potrzeb użytkowników.

Ustalanie priorytetów to najważniejszy etap określania celów biznesowych. Pewnie myślisz, że celem każdego wydawcy jest zdobycie nowych klientów – kto nie chciałby dotrzeć do nowych odbiorców? Ale pomyśl o forum i witrynie grup dyskusyjnych na telefony komórkowe. Ich właściciele będą chcieli, by nowi użytkownicy dowiadywali się o tych stronach i z nich korzystali. Ale to powinno dziać się samoistnie, jeśli użytkownicy forum będą prowadzić merytoryczne dyskusje na wiele ciekawych tematów. W tym przypadku warto raczej skupić się na optymalizacji witryny (zwiększaniu zaangażowania użytkowników), a nie na zdobywaniu nowych klientów.

Pamiętając o różnych celach, jakie mogą mieć wydawcy, przedstawiamy kilka wskazówek, jak optymalizować treści pod kątem użytkowników mobilnych:

Cel nr 1: zwiększenie ruchu w witrynie i pozyskanie nowych klientów

  • Promocja krzyżowa – to prosty i opłacalny sposób wykorzystywania istniejącej bazy użytkowników do zwiększenia popularności Twojej witryny komórkowej. 
  • Reklama – optymalizacja stron mobilnych ma teraz wpływ na jakość reklam w wyszukiwarkach mobilnych*. Więcej informacji o reklamach na telefony komórkowe znajdziesz w naszej witrynie o reklamach mobilnych*. 
  • Lokalizacja: Chiny, Korea, Japonia i Stany Zjednoczone to jedne z największych rynków mediów mobilnych. Śledź wykorzystanie swoich usług w poszczególnych regionach i rozważ stworzenie lokalnej aplikacji dla tych krajów (lub regionów), w których jest ona najbardziej popularna. 
  • Twórz nowe, oryginalne treści mobilne dla nowych użytkowników w sieci. Wydawcy serwisu Men’s Health zauważyli, że ich docelowi odbiorcy korzystają ze smartfonów do słuchania muzyki na siłowni. W rezultacie stworzyli aplikację mobilną z ćwiczeniami – przydaje się ona osobom, które w ten sposób korzystają z telefonów.  
Cel nr 2: zwiększenie zaangażowania użytkowników
  • Optymalizacja strony – jeśli jednym z Twoich celów jest utrzymanie dotychczasowej bazy użytkowników, którzy chcą również korzystać z treści mobilnych, skorzystaj z Google Analytics i wybierz najlepsze treści do swojej witryny komórkowej. Przeprowadzona niedawno ankieta* (Omniture, 2010 r.) wykazała, że wskaźnik zaangażowania (przychody, wyświetlenia strony itp.) dla stron internetowych dostosowanych do komórek jest średnio o 75% wyższy niż dla stron przeznaczonych na komputery stacjonarne, a oglądanych na urządzeniach przenośnych. 
  • Przywiązanie do marki – wykorzystaj funkcje urządzeń przenośnych (GPS, aparat fotograficzny, SMS-y). 
Cel nr 3: optymalizacja przychodu
  • Projektując witrynę przeznaczoną na telefony komórkowe, skoncentruj się na ogólnych wrażeniach użytkowników i na tym, co chcesz osiągnąć jako wydawca. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoja podstawowa działalność bazuje na przychodach z reklamy lub jeśli jest to ważny składnik zysku. Zastanów się nad rodzajem jednostek reklamowych i formatów, które chcesz użyć – dzięki temu najlepiej wykorzystasz potencjał zarobkowy bez uszczerbku dla oferowanych treści. Pobierz przewodnik wydawcy* lub aplikację na Androida, by zdobyć więcej informacji i poznać formaty reklam mobilnych. 
Podzieliliśmy „cele wydawców” na trzy przykładowe kategorie i w skrócie je omówiliśmy. W rzeczywistości jest raczej mało prawdopodobne, że Twoje cele będą tak wąskie. Mamy nadzieję, że uda Ci się wybrać czynności optymalizacyjne (lub ich kombinację) dostosowane do Twoich potrzeb.

0 Komentarze: