Mobilne poniedziałki: po co dostosowywać witrynę do komórek

poniedziałek, 30 kwietnia 2012 | 13:28

Labels:

Przygotowując nasz drugi post z cyklu „Mobilne poniedziałki”, poprosiliśmy Grace Nasri z firmy FindTheBest, by opowiedziała, jak jej firma dostosowała swoją ofertę do technologii komórkowej. Przeczytaj zeszłotygodniowy post, z którego dowiesz się, jak określać cele w ramach platformy mobilnej. 

Telefonia komórkowa rozwija się znacznie szybciej niż którakolwiek z dotychczasowych technologii. W ubiegłym roku – na zorganizowanej przez Google imprezie Think Mobile Event – Mary Meeker z firmy Kleiner Perkins zauważyła, że tempo i intensywność rozwoju telefonii komórkowej nie mają sobie równych, a Dennis Woodside z Google przewidywał, że „telefonia komórkowa doprowadzi do powstania największego rynku technologicznego w historii. Przyćmi on swoim rozmachem branżę komputerową i wszystko, co udało się jej osiągnąć”.

Zaobserwowaliśmy ogólnoświatową tendencję do korzystania z telefonii komórkowej. Zdaliśmy sobie sprawę, że znaczna część naszych potencjalnych klientów ma dostęp tylko do urządzeń przenośnych. Dowiedzieliśmy się, że około 60% czasu użytkowania smartfonów zajmuje odkrywanie nowych sposobów ich wykorzystania, co sprzyja pojawianiu się nowych klientów. Biorąc pod uwagę te wszystkie okoliczności, postanowiliśmy w FindTheBest uruchomić wersję naszej witryny zoptymalizowaną pod kątem komórek.

FindTheBest to porównywarka danych, a jej wersję mobilną uruchomiliśmy w styczniu, ponieważ zorientowaliśmy się, że istnieje duża grupa potencjalnych klientów, którzy nie mogą efektywnie korzystać z naszej witryny. Przed premierą wersji mobilnej użytkownicy komórek mieli o 12% większy współczynnik odrzuceń i wyświetlali o 27% mniej stron niż użytkownicy komputerów.


Po uruchomieniu wersji mobilnej firma FindTheBest odnotowała 3,5-krotny wzrost przychodów od użytkowników komórek.

Jednak przygotowanie witryny na komórki nie jest takie proste. Musieliśmy uwzględnić trzy główne kwestie związane z budową i parametrami technicznymi urządzeń przenośnych:

1. Niewielkie rozmiary ekranów w porównaniu z przestrzenią roboczą monitorów tradycyjnych komputerów.
2. Wolniejsze połączenie z internetem niż w przypadku komputerów.
3. Konieczność zastosowania całkiem innego typu interfejsu użytkownika, dostosowanego do najpopularniejszej – dotykowej – obsługi ekranu.

Jak powstała mobilna wersja witryny FindTheBest

Zatrudniliśmy specjalistę od telefonii komórkowej, by zaprojektował naszą witrynę na komórki. Należało skupić się na maksymalnym komforcie obsługi, ponieważ użytkownicy, którzy nie są zadowoleni z interfejsu witryny mobilnej, porzucają ją na rzecz konkurencji. W tradycyjnej witrynie umieszczamy różne ilości różnie prezentowanych informacji, ale do wersji mobilnej można przenieść tylko część z tych danych. Zadawaliśmy sobie pytania typu „Które filtry są tak istotne, by znaleźć się w wersji mobilnej?” i w ten sposób ograniczyliśmy pola danych na każdej stronie z wynikami wyszukiwania porównywarki do trzech najważniejszych. Tę samą zasadę przyjęliśmy podczas optymalizacji projektu – chcieliśmy, by użytkownicy mogli uzyskać dostęp do niezbędnych informacji po zaledwie trzech dotknięciach ekranu i żeby strony ładowały się szybko za pośrednictwem sieci 3G.

Po zaprojektowaniu i utworzeniu witryny na komórki mogliśmy część wniosków, do jakich doszliśmy przy pracy nad nią, wykorzystać do udoskonalenia naszej głównej witryny.

Efekt: witryna FindTheBest i jej partnerzy odnotowali wzrost liczby klientów i wartości przychodów z reklam 

Obecnie 25% naszych klientów korzysta z witryny za pomocą urządzeń przenośnych. Podczas gdy natężenie ruchu w witrynie FindTheBest rośnie w tempie około 15-20% miesięcznie, odsetek odwiedzających ją użytkowników mobilnych zwiększa się w tym samym czasie o 25%.

W okresie od stycznia 2011 r. do stycznia 2012 r. łączna liczba odwiedzin na FindTheBest wzrosła 3-krotnie, a liczba odwiedzin samych użytkowników komórek zwiększyła się 7-krotnie. W ciągu tygodnia po premierze wersji mobilnej liczba odwiedzin z urządzeń przenośnych wzrosła o 28% (w porównaniu z 19% dla odwiedzin użytkowników stacjonarnych). Znacznie zwiększyło się również zaangażowanie naszych użytkowników, ponieważ liczba wyświetleń stron przypadających na każde odwiedziny z urządzeń przenośnych wzrosła o ponad 15%, co potwierdziło słuszność decyzji o optymalizacji pod kątem telefonów komórkowych.

Uruchomienie wersji mobilnej przyniosło nam też 3,5-krotny wzrost przychodów z reklam. Korzyści płynące z posiadania witryny zoptymalizowanej pod kątem telefonów komórkowych odczuli również nasi partnerzy, do których należą obecnie firmy TechCrunch, VentureBeat i Android Authority.

Co dalej?

Stale analizujemy zachowania użytkowników i odpowiednio optymalizujemy wersję mobilną. Obecnie badamy sposoby wdrażania technologii reaktywnych, dzięki którym moglibyśmy połączyć bazy kodu na komórki i na komputery. Utrzymywanie wielu baz kodu zajmuje sporo czasu, ale jesteśmy przekonani, że przyszłość należy do uniwersalnych rozwiązań i warto w nie inwestować.

0 Komentarze: