Wskazówki dla wydawców – część 1: pięć zasad zapewniających dobry odbiór witryny przez użytkowników

wtorek, 20 listopada 2012 | 12:21

Labels:

To jest pierwszy post w naszej trzyczęściowej serii dotyczącej pięciu zasad, o których warto pamiętać przy projektowaniu witryny pod kątem użytkowników. Stosując te zasady, możesz sprawić, że użytkownicy będą pozytywnie odbierali Twoją witrynę. 

Wrażenia użytkowników mogą być źródłem sukcesu albo porażki Twojej witryny. Istnieje wiele innych witryn, które oferują podobne usługi, więc ważne jest, by Twoja strona wyróżniała się na ich tle w oczach użytkowników i zapewniała wyższy komfort obsługi. Uwaga użytkownika jest ograniczona, dlatego masz tylko kilka sekund, by zrobić dobre wrażenie i pokierować użytkowników do treści, których szukają.

Poniżej podajemy kilka ważnych wskazówek, jak zaprojektować stronę internetową i określić cele zarówno swojej witryny, jak i jej użytkowników.

1. Pomyśl o celach potencjalnego użytkownika 

Zadaj sobie pytanie: "Jak mogę dać użytkownikom to, czego szukają, i jednocześnie samemu zyskać to, na czy mi zależy?" Musisz przede wszystkim rozpoznać cele własne oraz cele swoich użytkowników i pomyśleć, jak można je połączyć. Określ mocne strony swojej witryny. W czym jej oferta jest wyjątkowa? Najlepiej wybrać najwyżej dwie takie zalety. Choć Twoja witryna może być dobra w wielu aspektach, skup się na tym, w czym jest najlepsza. W Google mamy wiele różnych produktów i usług, ale na stronie Google.pl od razu widać, co jest na niej najważniejsze: w końcu pole wyszukiwania znajduje się na środku strony.

Wskazówki:
Oto niektóre pytania, jakie warto sobie zadać na samym początku:

 • Jak użytkownicy docierają do Twojej witryny? 
 • Jakich informacji szukają? 
 • Czy dajesz im to, czego chcą? 
 • Czego Ty oczekujesz od swoich użytkowników? 
 • Jak możesz zachęcić ich do dalszej aktywności w witrynie? 

Przykład:
Prowadzisz witrynę poświęconą nowinkom technologicznym i tak brzmią Twoje odpowiedzi na powyższe pytania:

 • Większość moich użytkowników trafia do mnie dzięki wyszukiwarkom i ląduje na stronie z artykułem, który ich interesuje. 
 • Użytkownicy szukają treści artykułu związanego z tematem, który wpisują w wyszukiwarce. Pokazuję im całą stronę artykułu na stronie docelowej. 
 • Chcę sprawić, by użytkownik się zainteresował, pozostał dłużej w witrynie i zobaczył więcej treści. 
 • Nie mam pewności... dlatego właśnie czytam ten wpis. 
 • Odpowiedź na pytanie piąte to spore wyzwanie. Musisz udowodnić użytkownikowi, że są jeszcze inne wartościowe treści w Twojej witrynie, i zachęcić go do przeczytania kolejnych materiałów. Możesz to osiągnąć, dołączając na dole każdego artykułu kilka artykułów najczęściej czytanych lub związanych z tematem. 

2. Przejrzysty układ witryny lepiej poprowadzi użytkowników 

Bez względu na to, na jaką stronę trafi użytkownik, o tym, czy przykuje ona jego uwagę i właściwie zaprezentuje zawartość witryny, zadecyduje zaledwie kilka pierwszych sekund. Wystarczy zastosować prostą hierarchię, a Twoja strona zyska przejrzystą strukturę, która poprowadzi użytkowników i podkreśli to, co chcesz, żeby zobaczyli.

Inną rzeczą, o której warto pamiętać, jest układ informacji w Twojej witrynie. Użytkownicy rozpoznają znajome strony dzięki jednolitemu sposobowi uporządkowania i wyświetlania informacji w witrynie. Jeśli struktura Twojej witryny nie jest logiczna lub taka, jakiej spodziewaliby się użytkownicy, odwiedzający szybko się pogubią i nie będą wiedzieli, na jaką stronę przejść dalej. A to prowadzi do ogólnej frustracji użytkowników i kończy się opuszczeniem przez nich witryny.

Wskazówki:
Skorzystaj z tych prostych wskazówek na temat projektowania witryny, by utworzyć strukturę strony:

 • Kontrast: dostosowywanie kolorów, ich nasycenia lub nieprzezroczystości w celu zestawienia ze sobą elementów na stronie. 
 • Rozmiar: jest jednym z najprostszych elementów projektowania witryny dostosowanej do użytkownika. Nie bój się umieszczać dużych i pogrubionych elementów, by zwrócić uwagę użytkowników na najważniejsze informacje na stronie. 
 • Dopasowanie przestrzenne: wzajemny układ elementów na stronie powinien współgrać z logiką ich funkcjonalności. 
 • Wolna przestrzeń: skupia uwagę na ważnych elementach, wokół których pozostawiono więcej pustej przestrzeni. Sprawia również, że wygląd strony jest bardziej atrakcyjny dla oka. 
 • Układ siatki: zastosowanie prostej siatki do przedstawienia elementów na stronie daje poczucie porządku i harmonijnej struktury. 

Przykład: 

Strony gazet są zazwyczaj świetnym przykładem struktury utworzonej na podstawie hierarchii elementów. Przyciągająca uwagę historia lub najważniejszy news dominuje na ekranie. I dlatego jest to pierwsza rzecz, którą widzisz. Główne nagłówki z innych sekcji są też duże i pogrubione, więc przeglądający stronę użytkownik może szybko i łatwo ogarnąć je wzrokiem. Rozmiar i kontrast zdjęć oraz nagłówków pomaga prowadzić użytkowników przez stronę.

Dziękujemy za przeczytanie tego wpisu i zapraszamy jutro do drugiej części z naszej serii wskazówek dla wydawców.
0 Komentarze: