Cykl AdSense: kampanie krótkotrwałe

wtorek, 12 października 2010 | 12:00

Zmienność przychodów płynących z AdSense wynika z wielu przyczyn. Dziś pragniemy omówić jedną z nich: kampanie krótkotrwałe. Są to kampanie reklamowe, które trwają przez krótki, określony okres. Poniżej znajdują się informacje na temat tego typu kampanii, powodów, dla których reklamodawcy je przeprowadzają, a także ich wpływu na działalność wydawców. Reklamodawcy wykorzystują kampanie krótkotrwałe do osiągnięcia celów polegających zarówno na reakcji bezpośredniej, jak i na budowaniu świadomości marki.


Reklamodawcy skupieni na budowaniu świadomości marki przeprowadzają zazwyczaj kampanie krótkotrwałe rozliczane według kosztu tysiąca wyświetleń (CPM), aby zareklamować nowy produkt lub przypomnieć klientom o swojej marce w strategicznych okresach. Oprócz tego kampanie krótkotrwałe pozwalają reklamodawcom jak najlepiej wykorzystać budżet. Zamiast co miesiąc wydawać 1000 zł z budżetu w wysokości 12 000 zł, reklamodawca może przykładowo przeznaczyć na ten cel 3000 zł miesięcznie w strategicznych okresach i zaprzestać reklamowania (lub je ograniczyć) przez pozostałą część roku. Kampanie stałe, wymagające równomiernego rozlokowania budżetu, zastępowane są wówczas strategią przeznaczania na reklamowanie wysokich kwot w ciągu krótkich okresów w celu uzyskania większej liczby wyświetleń i ich częstotliwości niż jest to zazwyczaj osiągalne.


Kampanie krótkotrwałe skoncentrowane na reakcji bezpośredniej zazwyczaj wykorzystują określanie stawki CPC i reklamują wydarzenie, takie jak wyprzedaż lub koncert. Nie skupiają się one na budowaniu przywiązania i rozpoznawalności, lecz na uzyskaniu konkretnej reakcji zwrotnej ze strony docelowych odbiorców (np. zakup biletu na koncert, udanie się na wakacyjną wyprzedaż).


Opisaliśmy powody, dla których reklamodawcy przeprowadzają kampanie krótkotrwałe. Wróćmy teraz do tego, w jaki sposób wpływają one na działalność wydawców. Kampanie krótkotrwałe nie zawsze generują przychody o charakterze ciągłym, ale mogą okazać się bardzo wartościowe. Ponieważ wymagają one zebrania wyświetleń lub reakcji w krótkim czasie, reklamodawcy zazwyczaj ustawiają wysoką stawkę, aby zagwarantować miejsce docelowe dla swoich reklam. Oznacza to, że w ciągu tych krótkich kampanii może nastąpić wzrost eCPM.


Pojawiające się w witrynach kampanie krótkotrwałe są często nieprzewidywalne, jednak istnieją sposoby zapewnienia sobie z nich zysków.


  1. Zezwólcie na reklamy graficzne w witrynach, ponieważ wiele kampanii krótkotrwałych opiera się na reklamach graficznych.
  2. Zdecydujcie się na kierowanie na miejsca docelowe, aby reklamodawcy mogli odnaleźć Wasze witryny i ustawić kierowanie na nie swoich reklam.
  3. Włączcie reklamy w części strony widocznej na ekranie​ bez przewijania, ponieważ miejsca te są atrakcyjne dla reklamodawców, zwłaszcza podczas trwania kampanii krótkotrwałych.
  4. Dodajcie informacje o swoich witrynach do Centrum wydawców Google Ad Planner (dostępne tylko w wersji angielskiej). Dzięki temu zwiększycie ich atrakcyjność i przyciągniecie reklamodawców.
  5. Zrozumcie potrzeby użytkowników. Pomoże Wam to przewidzieć rodzaj reklamodawców chcących kierować reklamy na Wasze witryny oraz czas kierowania, co z kolei przełoży się na zwiększenie przychodów.

0 Komentarze: