Jak uniknąć przypadkowych kliknięć (część I): Zapewnienie odpowiedniej odległości

czwartek, 25 listopada 2010 | 12:30

Labels:

Temat przypadkowych kliknięć w reklamy AdSense przewija się bardzo często w pytaniach od wydawców na naszym forum pomocy AdSense. Przede wszystkim - wydawcy powinni uważać na to, aby nie umieszczać reklam zbyt blisko elementów nawigacji lub innych elementów strony, które można kliknąć.

Unikanie implementacji, które mogą prowadzić do występowania nieprawidłowych kliknięć, leży w interesie wszystkich – użytkowników, reklamodawców i wydawców. Jak można sobie wyobrazić, użytkownicy nie są zbyt zadowoleni, gdy przypadkowo klikają reklamę zamiast linku na stronie wydawcy, po czym są przekierowywani z Twojej witryny na inne strony. Reklamodawcy także nie chcą być obciążani za kliknięcia przypadkowo wykonane przez użytkowników (chociaż oczywiście nie obciążamy reklamodawców za nieprawidłowe kliknięcia, które wykrywamy). A dlaczego dotyczy to też wydawców? No cóż, jeżeli odkryjemy, że większość kliknięć z Twoich stron to kliknięcia nieprawidłowe, możemy być zmuszeni wyłączyć Twoje konto, aby chronić naszych reklamodawców.

Jednym z typów witryny, które chcemy omówić, są witryny z grami w formacie Flash. Często zdarza się, żę reklamy są umieszczane bardzo blisko odtwarzacza Flash. Wydawcy mogą myśleć, że umieszczając reklamy tak blisko miejsca, które jest istotne dla ich użytkowników, zapewniają najlepsze dochody reklamodawcom. Niestety, wiele gier Flash jest rozgrywanych za pomocą myszki, a czynności wykonywane podczas gry obejmują często dużo szybkich ruchów i kliknięć. Widzieliśmy wiele witryn, w których reklama umieszczona była zbyt blisko miejsca akcji, co powodowało generowanie wielu przypadkowych kliknięć.

Ze względu na to, że każda gra i witryna są wyjątkowe, nie możemy doradzać wydawcom, jaka powinna być dokładna odległość między reklamami a grami. Zalecamy jednak stosowanie minimalnej odległości 150 pikseli między odtwarzaczem Flash a reklamami.

Z naszego doświadczenia i współpracy z tego typu wydawcami wiemy, że zwiększenie odległości między odtwarzaczem Flash a reklamami miało z reguły pozytywny, długoterminowy wpływ na wskaźnik CPC. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest funkcja inteligentnej wyceny. Jak pewnie wiecie, przychody, które otrzymujecie, są wyliczane na podstawie kwoty płaconej przez reklamodawców AdWords za każde kliknięcie ich reklam Google. Ta kwota różni się w zależności od witryny, a wyliczana jest na podstawie prawdopodobieństwa konwersji kliknięcia. Jeżeli stwierdzimy, że kliknięcia w danej witrynie mogą generować mniej konwersji dla reklamodawcy (np. sprzedaży online lub rejestracji), obniżamy cenę, którą płaci on za te kliknięcia.

Podsumowując: umieszczenie reklam w większej odległości od gier Flash zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przypadkowych kliknięć, a tym samym zwiększa liczbę skutecznych kliknięć z punktu widzenia reklamodawców. Dla każdego coś miłego :)

0 Komentarze: