Lepsza ochrona praw autorskich online

wtorek, 7 grudnia 2010 | 10:33

Labels:

W sieci jest ponad bilion adresów URL, a co minutę na YouTube wgrywane jest ponad 35 godzin materiałów wideo. Zawierają one w dużej mierze fantastyczne treści, które inspirują do myślenia, uczą, bawią. Usługi, których istnienia nie wyobrażalibyśmy sobie jeszcze 10 lat temu - jak eMusic, iPlex, YouTube i wiele innych - dają nam dostęp do tych treści i pozwalają już znamym oraz zupełnie początkującym twórcom, dzielić się treściami i zarabiać na swojej pracy.

Jednak wraz z tą nową falą twórczości pojawiają się też w internecie przypadki naruszeń praw autorskich. Wraz z rozwojem sieci, obserwowaliśmy coraz więcej takich sytuacji. Szybko reagujemy na zgłoszenia z prośbą o usunięcie tego typu treści i poprawiamy nasze procedury. Jednak przy dynamicznym rozwoju sieci, takich zgłoszeń jest coraz więcej. Pracujemy więc nad nowymi sposobami, by poradzić sobie z tym problemem.

Dzisiaj ogłaszamy następujące zmiany, które wdrożymy w nadchodzących miesiącach:

Wiarygodne wnioski o usunięcie treści naruszających prawa autorskie będziemy realizować w ciągu 24 godzin. Stworzymy narzędzia, które ułatwią właścicielom praw zgłaszanie żądań usunięcia treści naruszających prawa autorskie (zaczniemy od wyszukiwarki i serwisu Blogger). Dla właścicieli praw, którzy będą używać tych narzędzi w sposób wiarygodny, skrócimy czas reagowania na zgłoszenie do maksymalnie 24 godzin. Przygotujemy także ulepszoną wersję narzędzi do zgłoszenia sprzeciwu dla tych, którzy uważają, że ich treści zostały bezprawnie usunięte. Poza tym udostępnimy wyszukiwarkę umożliwiającą odnajdowanie zgłoszeń dotyczących usunięcia treści.

Słowa kluczowe blisko związane z piractwem zostaną usunięte z autouzupełniania w wyszukiwarce. Nie zawsze można łatwo i jednoznacznie określić, czy dane słowa kluczowe są bezpośrednio związane z nielegalnymi treściami, zrobimy jednak wszystko, by słowa najczęściej używane w takim kontekście nie pojawiały się w autouzupełnianiu.

Udoskonalimy nasze procedury dotyczące piractwa na stronach należących do programu AdSense. Zawsze zakazywaliśmy korzystania z programu AdSense na stronach zawierających nielegalne treści. Opierając się na istniejących mechanizmach usuwania nielegalnych treści zgodnie z Digital Millenium Copyright Act, będziemy współpracować z właścicielami praw autorskich i identyfikować oraz, jeśli okaże się to stosowne, wykluczać naruszających prawo z programu AdSense.

Będziemy eksperymentować nad udostępnieniem podglądu legalnych treści w wynikach wyszukiwania. Oczywiście jesteśmy za tym, aby legalne treści były jak najszerszej dostępne w internecie. Większość użytkowników chce mieć dostęp do legalnych treści i jest zainteresowana serwisami, gdzie takie treści można znaleźć (nawet w formie podglądu). Będziemy szukać sposobów, by takie treści były łatwiejsze do indeksowania i odnalezienia.

Wprowadzane zmiany są kontynuacją naszych działań, takich jak np. rozwój Content ID, które mają dać właścicielom praw pełną kontrolę nad użyciem ich treści. Liczymy na dalsze doprecyzowanie i poprawę naszych procedur w przyszłości w taki sposób, by pomóc zarówno właścicelom praw jak i użytkownikom.

0 Komentarze: