Raportowanie +1 w Narzędziach Google dla Webmasterów oraz Google Analytics

piątek, 2 września 2011 | 13:03

Labels: ,

Ostatnio w biurze Googleplex dużo się działo. Najpierw wprowadziliśmy przyciski +1 w witrynach wyszukiwania Google na całym świecie, a potem ogłosiliśmy rozpoczęcie projektu Google+.

Przycisk +1 oraz projekt Google+ mają za zadanie ułatwić użytkownikom łączenie się online z zaufanymi osobami. W przypadku przycisku +1 oznacza to wyświetlanie rekomendacji od zaufanych znajomych i osób z listy kontaktów bezpośrednio w wyszukiwarce Google, dzięki czemu użytkownicy, którym podoba się Twoja treść, mogą ją od razu polecić innym.

W przypadku zarządzania witryną, rzeczywistą wartość można zazwyczaj dostrzec dopiero po ocenie wyników. Dlatego też z przyjemnością ogłaszamy, że dostępne są już raporty pokazujące korzyści, jakie przyciski +1 zapewniają Twojej witrynie.

Statystyki +1 w Narzędziach Google dla webmasterów mówią, w jaki sposób przycisk +1 wpływa na ruch przychodzący do Twoich stron:

plus_button_tools

  • Raport Wpływ na wyszukiwanie informuje, w jaki sposób przyciski +1 wpływają na ruch wynikający z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Możesz sprawdzić, czy współczynnik klikalności zmienia się, gdy osobiste rekomendacje sprawiają, że Twoja treść bardziej się wyróżnia. Można to zrobić, porównując kliknięcia i wyświetlenia w wynikach wyszukiwania z adnotacjami +1 i bez nich. Statystyki dotyczące zmian współczynnika klikalności będą wyświetlane tylko wtedy, gdy liczba wyświetleń wystarcza do przedstawienia znaczącego porównania.
  • Raport Aktywność pokazuje, ile razy Twoje strony były rekomendowane przy użyciu przycisku +1 – zarówno w Twojej witrynie, jak i na innych stronach (takich jak Wyszukiwarka Google).
  • Raport Odbiorcy pokazuje natomiast zbiorcze dane geograficzne i demograficzne dotyczące użytkowników Google, którzy zarekomendowali Twoje strony przy użyciu przycisku +1. W celu ochrony prywatności informacje o odbiorcach pokazujemy tylko wtedy, gdy strony Twojej witryny zostały zarekomendowane przy użyciu przycisku +1 przez znaczącą liczbę użytkowników.
Raporty można wyświetlać za pomocą menu Statystyki +1 znajdującego się z boku strony. Jeśli Twoja witryna nie została jeszcze zweryfikowana przy użyciu Narzędzi Google dla webmasterów, wykonaj podane instrukcje w celu uzyskania dostępu.

Możesz również zobaczyć, jak użytkownicy udostępniają Twoją treść za pomocą przycisków innych niż +1, używając do tego funkcji analiz wtyczek społecznościowych w usłudze Google Analytics. Po skonfigurowaniu kodu JavaScript pod kątem usługi Analytics raport Zaangażowanie społecznościowe pomaga porównywać różne typy działań udostępniania zachodzących na Twoich stronach.
plus_button_analytics
  • Raport Zaangażowanie społecznościowe pokazuje, w jaki sposób zachowanie w Twojej witrynie zmienia się w zależności od tego, czy użytkownicy klikają przyciski +1 lub wchodzą w inne interakcje społecznościowe. Dzięki temu możesz określić na przykład, czy osoby, które poleciły Twoje strony za pomocą przycisku +1 podczas wizyty w witrynie, prawdopodobnie spędzą w niej więcej czasu niż osoby, które tego nie zrobiły.
  • Raport Działanie społecznościowe umożliwia analizy w jednym miejscu liczby interakcji społecznościowych (kliknięć przycisku +1, tweetów itp.) w Twojej witrynie.
  • Raport Strony społecznościowe umożliwia porównywanie stron w witrynie w celu sprawdzenia, które z nich zapewniają najwięcej interakcji społecznościowych.
Jeśli przycisk +1 został dodany do Twojej witryny (i jeśli używasz domyślnej wersji najnowszego kodu śledzenia Google Analytics), w ciągu kilku najbliższych dni automatycznie włączymy funkcję analizy wtyczek społecznościowych dla przycisku +1 na Twoim koncie. Wykonując kilka prostych kroków, funkcję analiz można włączyć dla innych wtyczek społecznościowych.

Raporty dotyczące sieci społecznościowych dopiero się rozkręcają. Użytkownicy stale znajdują nowe ścieżki interakcji w sieci i dlatego wkrótce udostępnimy dodatkowe raporty, dzięki którym właściciele firm, jak i osoby prywatne będą mogli ocenić wartość tych interakcji społecznościowych dla swojej działalności. Tak więc +1 do danych!

0 Komentarze: