PubTalk: Jason Nazar z serwisu Docstoc mówi, że reklamy mogą uzupełniać handel elektroniczny

czwartek, 28 czerwca 2012 | 13:25

Labels:

Kiedy w 2007 r. uruchomiono witrynę Docstoc, która pomaga małym firmom w rozwijaniu działalności, jedynym źródłem jej przychodów była reklama. Wraz z rozwojem firmy zmienił się model biznesowy, do którego dodano subskrypcje premium. Rozmawialiśmy niedawno z Jasonem Nazarem, prezesem Docstoca, o wpływie reklam na handel elektroniczny.

Jason powiedział, że kiedy zwiększyła się liczba subskrypcji, w firmie doszło do ważnej debaty nad tym, czy reklamy rozpraszają użytkowników i ograniczają liczbę subskrypcji. Jason jest przekonany, że najlepiej podejmować decyzje na podstawie konkretnych danych i sprawdzać je w praktyce, więc na jeden dzień usunął z witryny wszystkie reklamy, by sprawdzić, czy zwiększy to liczbę subskrypcji.

Przy ponad 600 000 odwiedzających dziennie wynik eksperymentu był jasny – usunięcie reklam nie wpłynęło zauważalnie na subskrypcje. Wskaźniki zaangażowania, takie jak czas spędzany w witrynie i liczba wyświetleń strony na użytkownika, również się nie poprawiły, co obaliło teorię, według której reklamy odstraszają użytkowników.

Jason doszedł do wniosku, że można skutecznie stosować w witrynie zarówno reklamy, jak i handel elektroniczny, ponieważ odbiorcy różnią się między sobą. W przypadku Docstoca niektóre osoby poszukują treści o wysokiej jakości w płatnych subskrypcjach, a innym wystarczają ogólne informacje. Jeśli osoby z tej drugiej grupy nie mogą znaleźć tam odpowiednich informacji, na ich pytania pomogą odpowiedzieć reklamy kontekstowe. W ten sposób Docstoc może zarobić na użytkownikach, którzy nie skorzystają z płatnej subskrypcji. Osoby zainteresowane treścią witryny rejestrują się, aby uzyskać subskrypcję, nawet kiedy wyświetlane są reklamy AdSense. „Ogólnie rzecz biorąc, nasze zarobki są większe, jeśli wykorzystujemy witrynę i do handlu elektronicznego, i do wyświetlania reklam” – mówi.

Jason radzi wydawcom, aby dokładnie testowali każdą usługę, z której korzystają w witrynie, oraz podejmowali decyzje na podstawie danych, a nie subiektywnych opinii i kaprysów. „Jeśli masz witrynę w sieci partnerskiej z dużym ruchem, AdSense i podobne usługi to świetny sposób na uzyskiwanie przychodów. Nawet jeśli możesz zarabiać na pozyskiwaniu klientów, handlu elektronicznym i subskrypcji, nie warto rezygnować z reklam. Sprawdź, jak połączyć wszystko w harmonijną całość i w ten sposób zwiększyć zarobki”.

Przeczytaj całe studium przypadku w sekcji „Historie sukcesu” w Centrum pomocy.

Ten post jest częścią serii wywiadów z wydawcami pod hasłem „PubTalk”.

2 Komentarze:

Emilia Fronc pisze...

http://kasa-finanse.blogspot.se/

Blogger pisze...

Are you monetizing your premium file uploads?
Did you know that AdWorkMedia will pay you an average of $0.50 per link unlock?