Porady dotyczące zasad: jak unikać naruszenia praw autorskich

poniedziałek, 27 sierpnia 2012 | 14:48

Labels:

Jedną z największych zalet internetu jest to, że umożliwia bardzo łatwy dostęp do najróżniejszych źródeł informacji i rozrywki. Kiedy tylko chcemy, możemy np. oglądać filmy, słuchać muzyki albo czytać wiadomości. Trzeba jednak pamiętać, że te materiały mogą być chronione prawami autorskimi. 

Chcielibyśmy poświęcić chwilę i wyjaśnić obowiązujące w AdSense zasady dotyczące materiałów objętych prawami autorskimi. Poradzimy też, jak zachować zgodność z tymi zasadami.

Zasady AdSense
Wyświetlanie reklam obok materiału objętego prawami autorskimi, do którego wyświetlania nie masz uprawnień, jest niezgodne z naszymi zasadami. Mówiąc wprost: nie można wyświetlać reklam AdSense obok treści naruszających prawa autorskie i obok linków do takich treści. W zasadach programu opisaliśmy to bardziej szczegółowo.

Co jest chronione prawem autorskim?
Wszelkie oryginalne dzieła opublikowane w internecie są chronione prawem autorskim. Istnieją pewne wyjątki, np. materiały zawierające same fakty lub umieszczone w domenie publicznej, jednak zakres prawa autorskiego jest bardzo szeroki.

Czy masz prawo do używania danych materiałów?
W większości przypadków jeśli nie masz odpowiedniej licencji lub nie zachodzi sytuacja wyjątkowa, nie masz prawa do publikowania na swojej stronie większości popularnych materiałów rozrywkowych, takich jak programy telewizyjne, filmy i muzyka.

Jeśli to Ty jesteś autorem całości swoich materiałów, najprawdopodobniej prawa autorskie należą do Ciebie i możesz w dowolny sposób zarabiać na tych treściach. Jeśli ktoś inny stworzył dane materiały albo jeśli jesteś autorem jedynie opracowania materiałów innych osób, zastanów się, czy masz licencję lub czy jest to jedna z sytuacji wyjątkowych.

Możliwe, że masz pozwolenie od właściciela praw autorskich materiałów, które publikujesz na swojej stronie. Takie pozwolenie określa się jako licencja. W takim wypadku, jeśli tylko wykorzystujesz materiały zgodnie z licencją, nie powinno być problemu.

Istnieją wyjątki związane z prawem autorskim, które mogą Ciebie dotyczyć. Są to na przykład zasady dozwolonego użytku w Stanach Zjednoczonych i podobne przepisy w innych rejonach, które pozwalają w określony sposób wykorzystywać materiały objęte prawami autorskimi. Najpowszechniejsze przykłady to krytyka i zastosowania naukowe.

Nie chcemy, aby system AdSense był używany w sposób, który wspierałby naruszanie praw autorskich, więc czasem możemy wydać się nadgorliwi, jeśli właściciel strony nie jest w stanie wykazać podstawy prawnej do korzystania z materiałów objętych prawami autorskimi lub udostępniania do nich linków.

Linki do witryn wymiany plików
Wyświetlanie reklam na jednej stronie z linkami do innych witryn, w których są udostępniane bez zezwolenia materiały objęte prawami autorskimi, jest wbrew naszym zasadom. Prosimy pamiętać, że takie witryny mają różną postać – mogą to być np. fora, blogi lub witryny społecznościowe.

Zgłaszanie naruszeń praw autorskich
Jeśli sądzisz, że na stronie uczestniczącej w programie AdSense wyświetlane są bez odpowiednich uprawnień Twoje materiały objęte prawem autorskim, zgłoś to za pomocą tego formularza lub przez kliknięcie ikony Wybór reklam. Więcej informacji o kwestiach związanych z prawami autorskimi w AdSense znajdziesz w Centrum Pomocy.

1 Komentarze:

Edo pisze...

Prosze o odpowiedz.
Moja strona www.edekgrzegolski.republika.pl
w/g WebDomainStat.com zarabia dziennie z reklam od 300 do 500usd,
a ja nie dostałem ani jednego centa.
Możecie mi to wyjaśnić?
Pozdrawiam.
Edward Grzególski