Witryny mobilne a projektowanie responsywne – które rozwiązanie jest odpowiednie dla Twojej firmy?

piątek, 3 sierpnia 2012 | 12:33

Labels:

Poniższy post został po raz pierwszy opublikowany na blogu usług reklamowych Google na telefony komórkowe.

Teraz, gdy coraz więcej Twoich konkurentów działa aktywnie w przestrzeni mobilnej (jęz. ang.), utworzenie witryny przyjaznej dla komórek staje się ważnym punktem Twojej działalności. Tylko w ostatnich dwóch latach ruch związany z wyszukiwaniem za pomocą telefonów komórkowych wzrósł pięciokrotnie. Klienci szukająTwojej firmy na swoich komórkach, więc warto zapewnić im komfort wyszukiwania na małym ekranie w miejscu, gdzie akurat przebywają. W ostatnim czasie wielu właścicieli firm pytało nas o projektowanie responsywne – nowy trend, który zyskuje popularność wśród programistów witryn – oraz o to, czy warto go stosować. Chociaż uważamy, że utworzenie osobnej witryny mobilnej to odpowiednie rozwiązanie dla niektórych firm, chcemy również pokazać, jak projektowanie responsywne może przydać się przy tworzeniu witryny dostosowanej do komórek.

Co to jest projektowanie responsywne? Jest to technika projektowania witryn umożliwiająca utworzenie jednej witryny dopasowującej się do urządzenia, na którym jest wyświetlana, niezależnie od tego, czy jest to laptop, smartfon czy tablet. Witryna zaprojektowana w ten sposób automatycznie zmienia swój rozmiar w zależności od urządzenia, ale to Ty decydujesz o wyróżnieniu treści, które są najważniejsze dla użytkowników komórek. Użytkownik telefonu komórkowego może na przykład chcieć szybko znaleźć numer telefonu lub wskazówki dojazdu, podczas gdy użytkownikowi tabletu może zależeć na uproszczeniu procesu robienia zakupów bez ruszania się z kanapy. W witrynie utworzonej za pomocą projektowania responsywnego można wyróżnić przyciski „Kliknij, aby połączyć” oraz „Kliknij, by wyświetlić mapę”, natomiast witryna na tablet może zawierać prostszy koszyk zakupów. Aby poznać techniczne aspekty projektowania responsywnego w kontekście tworzenia witryn dostosowanych do komórek, przeczytaj poniższy post (jęz. ang.) przygotowany przez zespół webmasterów Google.

Co wybrać: utworzenie osobnej witryny mobilnej czy projektowanie responsywne?
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dobrać odpowiednią metodę dla swojej firmy:Czy jeśli uznam, że projektowanie responsywne bardziej odpowiada potrzebom mojej firmy, muszę utworzyć witrynę od zera?
Niekoniecznie. Doświadczony programista może zastosować technikę projektowania responsywnego w istniejącej witrynie, nadal wymaga to jednak nakładu czasu i kosztów.

Czy witryna zbudowana za pomocą projektowania responsywnego ma więcej niż jeden URL?
Nie. Witryna tak zbudowana ma ten sam URL dla komputerów stacjonarnych, komórek i tabletów. W przypadku osobnej witryny dostosowanej do komórek URL jest przeważnie inny, ale użytkownicy są na niego kierowani automatycznie, jeśli Twoja witryna na komputery stacjonarne ma włączony automatyczny kod przekierowania.

Ile kosztuje zastosowanie projektowania responsywnego w witrynach mobilnych?
Ceny różnią się w zależności od programistów i agencji. Na początek zachęcamy do skontaktowania się z programistą lub agencją (jęz. ang.), by uzyskać pomocne informacje.

Projektowanie responsywne może zdecydowanie zminimalizować długoterminowe utrzymywanie witryny, jednak wiele firm może skutecznie kontaktować się z klientami za pomocą osobnej witryny dostosowanej do komórek. Jeśli masz taką potrzebę biznesową i posiadasz odpowiednie zasoby techniczne, użycie projektowania responsywnego jest bardziej zaawansowanym dostosowaniem witryny do potrzeb użytkowników komórek. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, musisz zadbać o to, by Twoja witryna była dostosowana do komórek oraz interesująca dla użytkowników wyszukujących Twoją firmę w telefonach komórkowych.

Więcej informacji o zaletach tworzenia witryn na komórki, testowaniu witryn i wyszukiwaniu programistów, którzy pomogą Ci w utworzeniu witryny przyjaznej dla komórek, znajdziesz na howtogomo.com (jęz. ang.).

0 Komentarze: