Społecznościowe piątki: dzięki Google+ brazylijski portal informacyjny Estadão łączy aktualności z dyskusjami

piątek, 30 listopada 2012 | 12:57

Labels: ,

Mimo że sposoby komunikacji uległy nieco zmianie od czasu ukazania się w 1875 r. pierwszego numeru brazylijskiego dziennika „O Estado de São Paulo”, jego niezmiennym celem pozostało przekazywanie aktualności, analiz i raportów na wysokim poziomie merytorycznym. Aby dostarczać czytelnikom informacje na bieżąco, redakcja tej wpływowej gazety uruchomiła w marcu 2000 r. portal Estadao.com.br. A gdy na znaczeniu zaczęły zyskiwać media społecznościowe, w drugiej połowie 2011 r. została powołana do życia strona +Estadão w Google+.

Według Cláudii Belfort, dyrektor ds. treści cyfrowych, od razu okazało się, że Google+ stwarza nieco inne możliwości niż pozostałe kanały w mediach społecznościowych, wykorzystywane przez Estadão. „Zauważyłam, że komentarze zamieszczane w Google+ są bardziej rozbudowane. Nasi obserwatorzy są bardzo zainteresowani uczestnictwem w dyskusjach, więc postanowiliśmy rozwijać stronę właśnie pod tym kątem”.


Z biegiem czasu redakcja Estadão włączyła Google+ do swojej strategii dotyczącej treści ze względu na unikatowe narzędzia tej platformy, które sprzyjają stymulowaniu wymiany poglądów i prowadzeniu dyskusji. Cláudia Belfort jest przekonana, że czytelnicy dziennika Estadão są zainteresowani siecią, która ma nie tylko charakter społecznościowy, ale również umożliwia wymianę wiedzy. Dlatego właśnie zespół redakcyjny publikuje materiały dostosowane specjalnie do oczekiwań obserwatorów strony w Google+, nie powielając mechanicznie tych samych treści we wszystkich mediach społecznościowych, z jakich korzysta Estadão. Dziennikarze stwierdzili, że odzew w sieci jest szczególnie duży w przypadku poważnych tematów, więc publikują teksty na temat istotnych zagadnień, w tym ekonomii, polityki i spraw bieżących, często napisane swobodnym stylem.

Ale rola Google+ nie ogranicza się tylko do ułatwiania redaktorom wymiany idei za pośrednictwem słowa pisanego. Zespół gazety Estadão korzysta z siły oddziaływania obrazów, publikując duże zdjęcia, interesujące materiały wideo, a także organizując angażujące dyskusje na żywo dzięki Hangoutom, czyli doskonałemu bezpłatnemu mechanizmowi obsługi wideokonferencji, dostępnemu wyłącznie w Google+. Plany obejmują wiele innych twórczych przedsięwzięć związanych z Google+: codzienne analizy wideo nt. sytuacji w gospodarce, nocne podcasty z podsumowaniem najważniejszych wydarzeń i cotygodniowe zwiastuny najnowszych filmów, które mają trafić do kin. 


Redakcja Estadão korzysta z Google Analytics w celu poznania zachowań użytkowników i ma pewność, że Google+ wpływa bardzo pozytywnie na natężenie ruchu w portalu. Narzędzie Analytics wykazało, że w ciągu pięciu miesięcy liczba użytkowników witryny Estadão pochodzących z Google+ wzrosła o 540%. Jednocześnie nastąpiło zwiększenie o 18% liczby wyświetleń stron przypadających na każde odwiedziny. Obecnie strona Estadão w Google+ ma ponad 500 tys. obserwatorów.

Chcesz powtórzyć sukces tej marki? Dowiedz się o nim wszystkiego z pełnej wersji tego studium przypadku (jęz. ang.).

1 Komentarze:

Damian Dynarowicz pisze...

TO JEST SKANDAL!!!!!

Skandal dla prasy i medów na całym świecie!!! To ja tyram jak mogę aby rozreklamować strony i zarobić na reklamach na rodzinę a wy wyłączacie mi konto adsense bo uzbierała się suma do wypłaty? Co za skandal!!! Google zabiera moje ciężko zarobione pieniądze! SKANDAL i kpina, to sprawa dla prawnika i prasy i mediów!
Trzeba wysłać miliard SMAPU o tym incydencie i sprzestrzec innych!
KILKA MIESIĘCY zbierałą się suma do 70 euro z kilkunastu stron z których niektóre mają po tysiąc unikalnych odwiedzin dziennie, suma się uzbierała powyżej 70 euro aby mogła zostać wypłacona teraz i przed samą wypłatą google zablokowało konto a kasę zajebało bo oczywiście ma za mało kasy! Google mnie okrada! Okradło mnie GOOGLE! LUDZIE GOOGLE OKRADA!