AdSense – fakty i mity, część III: System statystyk

piątek, 4 lutego 2011 | 12:44

Labels:

Mit: Okresy prac konserwacyjnych w witrynie i opóźnienia w raportach AdSense oznaczają, że dane nie są prawidłowo zapisywane.

Fakt: Wszystkie dane są precyzyjnie śledzone, niezależnie od okazjonalnych opóźnień w systemie statystyk.

„System statystyk” to nasza nazwa procesu śledzenia kliknięć, wyświetleń i zarobków. System statystyk działa nieprzerwanie – sprawdza dzienniki aktywności tworzone przez nasz system wyświetlania reklam, gromadzi je i aktualizuje system ich przechowywania. Aby statystyki mogły być generowane szybko i wiarygodnie oraz bez utraty informacji, proces ich agregacji obejmuje kilka centrów danych.

W rzadkich przypadkach proces agregacji statystyk może ulegać kilkugodzinnemu opóźnieniu. Może się tak dziać z kilku powodów:

  • Co jakiś czas przeprowadzamy aktualizację naszego centrum danych w celu zaimplementowania najnowszych technologii. Nie ma to jednak wpływu na sposób śledzenia kliknięć ani na wysokość Twoich zarobków. W zależności od czasochłonności aktualizacji statystyki mogą być raportowane z opóźnieniem do kilku godzin.

  • Okresy niedostępności bazy danych przebiegają zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Na ogół są to sobotnie poranki (strefy czasowej PST). Ponieważ proces agregacji statystyk jest zależny od danych zgromadzonych w tej bazie, okresy jej niedostępności powodują opóźnienia w raportowaniu statystyk. Okresy niedostępności bazy danych są na bieżąco ogłaszane na tym blogu, tak jak np tutaj.

  • W rzadkich przypadkach występują niespodziewane problemy dotyczące centrów danych, które powodują opóźnienia w aktualizacji statystyk.
Wspomniane okresy niedostępności powodują tylko opóźnienia w raportowaniu statystyk, nie wpływają natomiast na ich rzeczywiste śledzenie. Pilnujemy, aby wszystkie takie procesy przebiegały jednorazowo i w tym celu wprowadziliśmy odpowiednie procedury weryfikacji, podlegające wewnętrznym i zewnętrznym audytom. Zdarzenia w systemie agregacji są również procesowane w taki sposób, aby nie dotyczyły poszczególnych wydawców. W związku z tym wszyscy wydawcy powinni otrzymywać aktualizacje statystyk w tym samym czasie.

W okresach niedostępności powiadamiamy wydawców z możliwie największym wyprzedzeniem za pośrednictwem niniejszego bloga i Forum pomocy AdSense. Rozumiemy, jak ważne dla wydawców jest posiadanie aktualnych statystyk, i dokładamy wszelkich starań, aby te opóźnienia były zredukowane do minimum.

2 Komentarze:

wojtsa1234 pisze...

i wciąż nie wiem jak się za to zabrać

Inside AdSense Polska pisze...

hej, w razie problemów zapraszam na nasze forum pod adresem http://www.google.com/support/forum/p/AdSense?hl=pl - z pewnością uda nam się tam rozwiać Twoje wątpliwości

Marcin