Objaśnienie współczynnika eCPM (efektywny koszt tysiąca wyświetleń): część 2

czwartek, 7 kwietnia 2011 | 14:15

Labels: , ,

Dwa tygodnie temu udostępniliśmy krótki wstęp dotyczący współczynnika eCPM (zwanego też RPM), obejmujący informacje o sposobie jego wyliczania i wpływających na niego czynnikach. W pierwszej części filmu Matthew Carpenter-Arevalo, specjalista ds. optymalizacji AdSense, omawia kluczowe zmienne wpływające na wysokość eCPM, włączając w to CTR (współczynnik klikalności) i CPC (koszt kliknięcia).

Dzisiaj omówimy nieco bardziej zaawansowane kwestie, takie jak wpływ zachowania użytkowników na eCPM oraz narzędzia pozwalające lepiej poznać wzorce ruchu generowanego przez użytkowników.

Zachowanie użytkowników to sposób wchodzenia przez użytkowników w interakcję z witryną. Ogólnie istnieją dwa typy użytkowników:

  • powracający użytkownicy, którzy wielokrotnie powracają do witryny i spędzają więcej czasu na korzystaniu z jej zawartości;

  • niepowtarzalni użytkownicy, którzy przechodzą do witryny po raz pierwszy, poszukując informacji, które mogą, ale nie muszą się w niej znajdować.
Istotne jest poznanie odbiorców, ponieważ różne typy użytkowników w różny sposób korzystają z witryny.

W celu śledzenia i analizowania zachowania użytkowników (co pozwala podejmować przemyślane decyzje na temat witryny) zalecamy zintegrowanie Google Analytics z kontem AdSense. Umożliwi to przeglądanie bardziej szczegółowych danych z podziałem na regiony. Zalecamy też skonfigurowanie kanałów w celu poznania skuteczności reklam na określonych stronach witryny.

W części 2. tej serii Matthew wyjaśnia wpływ zachowania użytkowników na eCPM i podsuwa przydatne narzędzia, pozwalające na dalszą analizę wzorców ruchu występujących w witrynie. Obejrzyj poniższe wideo, aby uzyskać więcej informacji (dostępne polskie napisy).Dziękujemy za poświęcenie czasu na zapoznanie się z serią „Objaśnienie współczynnika eCPM”. Mamy nadzieję, że zamieszczone informacje okazały się użyteczne oraz że dzięki nim lepiej poznaliście czynniki wpływające na eCPM.

0 Komentarze: