Dostosuj swoją witrynę do telefonów komórkowych

wtorek, 6 grudnia 2011 | 10:45

Labels:

Czy wiesz, że do roku 2015 każda osoba na Ziemi będzie miała komórkę, a liczba wyszukiwań w urządzeniach mobilnych wzrośnie czterokrotnie w porównaniu do roku 20101? To oznacza, że z każdym dniem coraz więcej użytkowników wyszukuje treści z Twojej strony na komórkach. Jakie są ich wrażenia? Czy łatwo przeczytają treść na ekranie bez jej powiększania? Czy witryna zawiera trudne do klikania linki zamiast przyjaznych dla użytkownika przycisków nawigacyjnych?

61% użytkowników niechętnie wróci do witryny, jeśli nie jest ona dostosowana do telefonu komórkowego2. Pamiętaj, że nawet jeśli użytkownicy mogą wyświetlić witrynę w smartfonie, nie oznacza to, że jest ona dostosowana do komórek i łatwa w nawigacji. Z każdą chwilą coraz więcej użytkowników Twojej strony zaczyna korzystać z komórki, jeśli więc chcesz rozwinąć firmę za pomocą internetu mobilnego, utwórz witrynę dostosowaną do telefonów komórkowych.

Dziesięć wskazówek, które pomogą Ci zaprojektować taką witrynę:
  1. Postaw na szybkość – zaprojektuj witrynę tak, by szybko się wczytywała, a jej zawartość była łatwa do objęcia wzrokiem.
  2. Uprość nawigację – elementy nawigacyjne i funkcje wyszukiwania powinny być przejrzyste.
  3. Dostosuj witrynę do obsługi kciukami – zaprojektuj witrynę tak, by mogły z niej łatwo korzystać osoby o różnej wielkości dłoni.
  4. Projektuj z myślą o użyteczności – zadbaj o czytelność treści dla klientów.
  5. Zadbaj o dostępność – witryny mobilne powinny działać na wszystkich urządzeniach przenośnych.
  6. Zapewnij łatwość konwersji – określ jasno sposób dokonania zakupu przez użytkownika lub nawiązania kontaktu z Tobą.
  7. Postaw na informacje lokalne – klienci ciągle wyszukują w swoich telefonach informacji lokalnych.
  8. Pamiętaj o spójności przekazu – przenieś jak najwięcej funkcji z witryny na komputery do witryny na komórki.
  9. Stosuj przekierowania do witryny komórkowej – upewnij się, że użytkownicy odwiedzający Twoją witrynę z urządzeń przenośnych są przekierowywani do witryny dostosowanej do komórek.
  10. Słuchaj, ucz się i powtarzaj – stale przeprowadzaj testy i optymalizacje.
Aby zapoznać się ze szczegółami tych sprawdzonych metod, pobierz poradnik 10 sprawdzonych metod projektowania witryny mobilnej. Odwiedź howtogomo.com, aby przejrzeć rzeczywiste przykłady zastosowania każdej z tych metod i za pomocą narzędzia GoMoMeter sprawdź, jak Twoja witryna radzi sobie w internecie mobilnym*.

Na koniec przyjrzyj się Witrynom Google* – bezpłatnemu narzędziu do tworzenia stron na komórki.

1Gartner, 2010; wewnętrzne dane Google, 2011; Cisco, 2011
2Compuware i Brand Anywhere and Luth Research
*Uwaga: te materiały są obecnie dostępne tylko w języku angielskim, ale wkrótce zostaną udostępnione również po polsku (i w innych językach).

0 Komentarze: