Rozwijaj działalność z Google Analytics, post 1 z 5

środa, 5 lutego 2014 | 18:23

Labels:

Aby skutecznie rozwijać witrynę, należy wiedzieć, kim są jej użytkownicy i co w niej robią. Te informacje można zdobyć dzięki Google Analytics – zaawansowanemu narzędziu, które dostarcza pełny obraz odbiorców witryny i ich potrzeb. Aby ułatwić wydawcom AdSense, takim jak Ty, pozyskiwanie lojalnych, zaangażowanych odbiorców, przygotowaliśmy tę serię postów z podpowiedziami, jak wydobywać kluczowe informacje z raportów Analytics. W tym tygodniu omówimy podstawy obsługi Analytics. W następnym podpowiemy, jak dowiedzieć się więcej o swoich użytkownikach mobilnych. Później przejdziemy do bardziej zaawansowanych tematów, takich jak analiza zaangażowania i lojalności, która może pomóc udoskonalić strategię przygotowywania zawartości. Na początek wykonaj poniższe czynności.

1. Połącz konta AdSense i Analytics, by otrzymywać pełniejsze dane

Najpierw połącz konto AdSense z nowym lub założonym wcześniej kontem Analytics. Pozwoli Ci to uzyskać dostęp do nowych informacji, dzięki którym możesz znaleźć możliwości skuteczniejszego zarabiania na treściach zamieszczanych w witrynie. Pamiętaj jednak, że jedno konto AdSense można połączyć tylko z jednym kontem Analytics, a login AdSense musi mieć uprawnienia administratora na koncie Analytics.

2. Wyznacz cele witryny i przeprowadź eksperymenty, by je ulepszyć

Zastanów się, jakich działań w witrynie oczekujesz od użytkowników. Kiedy to określisz, możesz odwzorować te czynności w Analytics za pomocą celów i konwersji, by monitorować skuteczność witryny. Celem może być np. wyświetlenie określonej strony lub konkretna czynność wykonana w witrynie. Gdy wyznaczysz cele, możesz za pomocą eksperymentów sprawdzić, która spośród kilku różnych wersji stron najskuteczniej zachęca użytkowników do realizacji tych celów. Na przykład zwiększanie przychodów z AdSense możesz skonfigurować jako cel eksperymentu z treścią.

3. Utwórz niestandardowe panele informacyjne lub raporty, by mieć szybki dostęp do informacji 

Teraz możesz zacząć korzystać z bogactwa informacji, które zapewnia Analytics. W panelach informacyjnych znajdziesz podsumowanie różnych raportów – wszystkich na jednej stronie – co da Ci ogólny wgląd w skuteczność. W raportach niestandardowych możesz dostosowywać wymiary (np. Miejscowość, Przeglądarka) oraz dane (np. Wizyty, Odsłony, Współczynnik odrzuceń), by uzyskiwać informacje o odwiedzinach i zachowaniach użytkowników. Przygotowaliśmy ten prosty w obsłudze panel informacyjny, aby ułatwić Ci rozpoczęcie korzystania z danych AdSense w Analytics i wskazać pewne przydatne informacje. Wybierz jeden ze swoich profili do zaimportowania, aby szybko sprawdzić i dostosować najważniejsze dla siebie raporty. Możesz korzystać z tego panelu w dowolnej chwili, klikając „Panele informacyjne” na karcie Raportowanie na koncie Analytics. Możesz też pobierać z galerii rozwiązań gotowe do użycia niestandardowe panele informacyjne i raporty, które najbardziej przydadzą się w przypadku Twojej witryny, albo samodzielnie tworzyć lub edytować własne panele informacyjne i raporty.

Po wykonaniu trzech powyższych czynności warto jeszcze włączyć dwa ustawienia: w Analytics – udostępnianie danych specjalistom ds. konta, a na koncie AdSense – otrzymywanie powiadomień z sugestiami dotyczącymi pomocy i skuteczności. Dzięki temu będziesz dostawać ukierunkowane wskazówki optymalizacyjne od naszych specjalistów ds. sprzedaży i marketingu.

Zapraszamy na blog ponownie w przyszłą środę. Dowiesz się wtedy dokładniej, jak za pomocą Google Analytics zoptymalizować obecność swojej witryny na urządzeniach mobilnych.

0 Komentarze: