Błędy robota indeksującego AdSense: sprawdź plik robots.txt, aby udoskonalić kierowanie i trafność reklamy

wtorek, 29 listopada 2011 | 12:00

Labels:

To jest pierwszy z dwóch wpisów dotyczących błędów robota indeksującego AdSense.

Istnieje wiele sposobów pozwalających wydawcom ulepszyć witrynę pod kątem usługi AdSense. Do najbardziej znanych należą: wybór reklam tekstowych lub graficznych, aktualizacja do preferowanych przez nas formatów reklam czy zwiększenie powierzchni reklamowej w witrynie. Jednak istnieje jeszcze jedna prosta wskazówka optymalizacji, często pomijana przez wydawców.

Trochę kontekstu
Plik robots.txt w Twojej witrynie działa jak portier, który decyduje, czy wpuścić do witryny określone roboty internetowe i wyszukiwarki. Te, które uzyskają pozwolenie na dostęp, mogą przeglądać Twoje strony czy indeksować witrynę. Brak takiego pozwolenia uniemożliwia im przeglądanie lub indeksowanie określonych sekcji Twojej witryny, w zależności od tego, co zostało wyszczególnione.

Robot indeksujący AdSense skanuje zawartość strony i na podstawie określonych słów kluczowych określa, które reklamy zostaną wyświetlone. Jeśli Twój plik robots.txt zablokuje naszego robota indeksującego AdSense, trudno będzie nam wyświetlać odpowiednie reklamy w Twojej witrynie. W rezultacie użytkownicy będą oglądać reklamy mniej związane z tematyką witryny, co może doprowadzić do obniżenia współczynnika klikalności.

Jak możesz sobie pomóc?
Obejrzyj zawartość Twojego pliku robots.txt. pod adresem [twojadomena]/robots.txt. Upewnij się, że plik jest skonfigurowany w sposób pozwalający naszemu robotowi reklamowemu AdSense na przeglądanie Twojej witryny. Możesz to zrobić poprzez dodanie na samej górze pliku następujących dwóch wierszy:

User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:


Zapewni to naszemu robotowi reklamowemu AdSense dostęp do Twojej witryny i pomoże wyświetlać trafniejsze reklamy. W rezultacie będziesz mieć szansę uzyskania wyższego dochodu z reklamy. Pamiętaj, że ta zmiana nie wpłynie na Twoje rankingi wyszukiwarki Google. Wprowadzenie tych dwóch wierszy w pliku robots.txt zapewni tylko wyświetlanie lepszych i trafniejszych reklam na stronach, które mają już kod AdSense. Nie będzie ono miało znaczenia dla stron bez takiego kodu.

Jeśli Twoje adresy URL zawierają jakieś błędy, możesz to sprawdzić, logując się na swoje konto AdSense i klikając opcję Ustawienia konta na stronie głównej. Następnie kliknij opcję wyświetl błędy w sekcji Dostęp i autoryzacja.
Zapraszamy do przeczytania drugiego wpisu na temat błędów robota indeksującego AdSense, który będzie dotyczył problemów związanych z loginem dla robota i sposobów ich rozwiązywania.

0 Komentarze: